Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak kupić lub wynająć biuro czy apartament

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 11:29:49
japonia, nieruchomości, prawo

Japoński rynek nieruchomości ma swoją specyfikę i różni się pod wieloma względami od europejskiego. Ceny nieruchomości są bardzo zróżnicowane.

 

 

Najdroższe są nieruchomości w Tokio i w dużych miastach takich jak Kobe, Osaka, Jokohama, Sendai, Kioto, Fukuoka Nagoja i Hiroszima, natomiast najtańsze w regionach takich jak Tohoku, Hokkaido, Shimane i Yamaguchi. Zdarza się, że w prefekturach, w których odnotowuje się największy spadek populacji władze lokalne oferują ziemię po preferencyjnych cenach, a w przypadku deklaracji długookresowego zamieszkania, nawet darmo.

Najwyższe ceny osiągają nieruchomości w sąsiedztwie dużych stacji kolejowych i metra. Stare budynki (generalnie powyżej 30 lat) są stale odnawiane ze względu na dostosowywanie ich standardów do norm bezpieczeństwa (tylko budynki wzniesione po 1982 r. spełniają dodatkowe wymogi ochrony przeciwwstrząsowej). Nowe budynki (mniej niż pięć lat) są najdroższe i ich ceny są praktycznie niezmienne.

Cudzoziemcy, którzy zamierzają sfinansować zakup nieruchomości pożyczką hipoteczną muszą posiadać odpowiednią wizę (najlepiej pozwolenie stałego pobytu, długookresową wizę pracowniczą lub małżeńską). W przypadku płatności gotówką wiza nie jest niezbędna. Należy pamiętać, iż posiadanie nieruchomości w Japonii nie gwarantuje otrzymania/przedłużenia wizy. Pożyczkobiorca potrzebuje żyranta, który zobowiąże się do spłaty kredytu w przypadku nie wywiązania się z obowiązków płatniczych przez osobę zaciągającą kredyt. Dodatkowymi atutami, a czasem wręcz warunkiem koniecznym dla uzyskania kredytu są:
 

 • doświadczenie minimum kilku lat pobytu w Japonii i biegła znajomość języka
 •  japońskie obywatelstwo współmałżonka / dzieci uczęszczające do japońskich szkół
 • stała praca w Japonii (na okres spłacania pożyczki)
 • nienaganna historia kredytowa
 • oświadczenie o chęci pobytu w Japonii przez okres spłaty pożyczki

 

Z kolei przy wynajmie nieruchomości warto zwrócić uwagę na następujące szczegóły: odległość od stacji kolejowej/metra, rodzaj i wiek budynku, powierzchnia, nasłonecznienie, pożądane instalacje i udogodnienia sprzętowe. Najczęściej do wynajmu nieruchomości konieczny jest gwarant. Może nim być osoba fizyczna lub prawna. Umowa najmu podpisywana jest najczęściej na okres dwóch lat.

W przypadku najmu nieruchomości z reguły korzysta się z usług agenta nieruchomości, którego wynagrodzenie stanowi część tzw. key money, najczęściej o równowartości dwumiesięcznego czynszu. Koniecznym jest również wpłacenie kaucji (z reguły również w wysokości dwumiesięcznego czynszu).

Ważne parcele i wysokiej klasy nieruchomości komercyjne metropolii są własnością koncernów, np. Fuyou, Mitsubishi, Mitsui i Sumitomo.

Warto wiedzieć, że właścicielami wysokiej klasy ziemi w otoczeniu stacji kolejowych są firmy kolejowe, takie jak Japan Railways, Hankyu, Hanshin, Kintetsu, Nankai, Odakyu, Seibu, Tobu lub Tokyu.

Wiele dużych japońskich firm ma swoje działy lub firmy-córki, które właśnie zajmują się obrotem nieruchomościami, świadcząc swoje usługi np. klientom korporacji, Tak robi m.in. grupa Mitsui, do której należy Mitsui Real Estate, a z kolei od tej spółki zależne są Mitsui Real Estate Sales i Mitsui Fudosan Realty.

 

Duże japońskie firmy zarządzające nieruchomościami:

1

三井不動産 Mitsui

http://www.mitsuifudosan.co.jp/

2

三菱地所 Mitsubishi

http://www.mitsubishi-home.com/

3

住友不動産 Sumitomo

http://www.sumitomo-rd.co.jp/

4

大東建託 Daito Kentaku

http://www.kentaku.co.jp/

5

東急不動産 Tokyu

http://www.tokyu-land.co.jp/

6

野村不動産ホールディングス Nomura

http://www.nomura-re-hd.co.jp/

7

レオパレス21

http://www.leopalace21.co.jp/

8

大京 Daikyo

http://www.daikyo.co.jp/

9

すてきナイスグループ Suteki Nice Group

http://www.suteki-nice.jp/

10

オリックス Orix

http://www.orix.co.jp/grp/

 

 

 

 

 

Opłaty przy zakupie nieruchomości w Japonii:

 1. stemplowa, prowizja pośrednika, zaliczka łącznie około 10 proc. ceny zakupu

2. w przypadku kredytu hipotecznego:
 

 • stemplowa
 • za umowę kredytową
 • za ubezpieczenie kredytu
 • za ubezpieczenie od trzęsień ziemi
 • za ubezpieczenie od pożaru
   

źródło: MSZ, Ambasada Japonii, MG

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

OKNA PCV

OKNA PCV Wybór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko ze względu na wygląd i este...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Okna PCV i Aluminiowe

Okna Toruń Dobór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko ze względu na estetykę i wy...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Protetyk

Protetyk Toruń W jaki sposób przebiegają fazy zakładania protetycznego mostu Mosty pro...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert