Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKalejdoskop firmowy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 11:23:10
japonia, spółki, prawo, podatki

W Japonii firmy z Polski mogą prowadzić działalność gospodarczą jako: przedstawicielstwo, oddział, filię lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością-partnerską i cywilną. Inne możliwości prowadzenia działalności gospodarczej to utworzenie joint-venture z firmą japońską lub inwestycyjną albo nabycie udziałów w japońskiej firmie.

 

 

Rodzaje firm

  1. Przedstawicielstwo (代表本部, representative office) może zajmować się: badaniami rynkowymi, gromadzeniem informacji, nabywaniem dóbr, reklamą i publikacją, ale nie może prowadzić działalności handlowej. Nie ma też uprawnień do otwarcia rachunku bankowego lub zawarcia umowy najmu nieruchomości. Umowy tego typu mogą być zawierane przez firmę-matkę lub jej reprezentanta. Otworzenie przedstawicielstwa nie wymaga rejestracji.
  2. Oddział (支部, branch office) ma pełną zdolność do czynności prawnych, jednakże nie posiada odrębnego statusu prawnego i podlega pod status prawny macierzystej firmy, dlatego wszelkie zobowiązania zaciągnięte przez oddział obciążają firmę-matkę. Odział jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Japonii przez obcokrajowców.
  3. Filia (子会社, subsidiary company) jest oddzielną firmą w stosunku do zakładającej ją firmy zagranicznej, stąd odpowiedzialność macierzystej firmy jest ograniczona do wysokości udziałów w kapitale zakładanej spółki. Firma zagraniczna jest zobowiązana wskazać, jaką ta spółka będzie miała formę: spółki akcyjnej (株式会社,joint-stock corporation), spółki z o.o. (合同会社, limited liability company) lub innej zbliżonej formy określonej w japońskim prawie spółek handlowych (np.: 合名会社, unlimited partnershiplub 合資会社, limited partnership.
  4. Forma spółki partnerskiej i cywilnej (有限責任事業組合, limited liability partnership) jest partnerstwem tylko między partnerami posiadającymi udziały w spółce, których odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości udziałów. Spółka nie podlega opodatkowaniu, ale podatek zależy od dochodów liczonych od udziałów partnera w spółce.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Marketing behawiorystyczny

Jakie działania marketingowe podejmować, by mieć coraz więcej Klientów? Marketing behawiorystycz...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Marketing

Dzisiejszy rynek należy do najbardziej konkurencyjnych w całej jego historii. Wynika to poniekąd ...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Noclegi Trzęsacz

Noclegi Trzęsacz czyli gdzie można wypocząć w błogiej ciszy, wsłuchując się w szum morza? W małe...
Polska - SZCZECIN 2022-01-19 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert