Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKalejdoskop firmowy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 11:23:10
japonia, spółki, prawo, podatki

W Japonii firmy z Polski mogą prowadzić działalność gospodarczą jako: przedstawicielstwo, oddział, filię lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością-partnerską i cywilną. Inne możliwości prowadzenia działalności gospodarczej to utworzenie joint-venture z firmą japońską lub inwestycyjną albo nabycie udziałów w japońskiej firmie.

 

 

Rodzaje firm

  1. Przedstawicielstwo (代表本部, representative office) może zajmować się: badaniami rynkowymi, gromadzeniem informacji, nabywaniem dóbr, reklamą i publikacją, ale nie może prowadzić działalności handlowej. Nie ma też uprawnień do otwarcia rachunku bankowego lub zawarcia umowy najmu nieruchomości. Umowy tego typu mogą być zawierane przez firmę-matkę lub jej reprezentanta. Otworzenie przedstawicielstwa nie wymaga rejestracji.
  2. Oddział (支部, branch office) ma pełną zdolność do czynności prawnych, jednakże nie posiada odrębnego statusu prawnego i podlega pod status prawny macierzystej firmy, dlatego wszelkie zobowiązania zaciągnięte przez oddział obciążają firmę-matkę. Odział jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Japonii przez obcokrajowców.
  3. Filia (子会社, subsidiary company) jest oddzielną firmą w stosunku do zakładającej ją firmy zagranicznej, stąd odpowiedzialność macierzystej firmy jest ograniczona do wysokości udziałów w kapitale zakładanej spółki. Firma zagraniczna jest zobowiązana wskazać, jaką ta spółka będzie miała formę: spółki akcyjnej (株式会社,joint-stock corporation), spółki z o.o. (合同会社, limited liability company) lub innej zbliżonej formy określonej w japońskim prawie spółek handlowych (np.: 合名会社, unlimited partnershiplub 合資会社, limited partnership.
  4. Forma spółki partnerskiej i cywilnej (有限責任事業組合, limited liability partnership) jest partnerstwem tylko między partnerami posiadającymi udziały w spółce, których odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości udziałów. Spółka nie podlega opodatkowaniu, ale podatek zależy od dochodów liczonych od udziałów partnera w spółce.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert