Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzas na zamówienia publiczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 11:29:02
japonia, zamówienia publiczne, przetargi

Japonia zobowiązana jest do stosowania zasad niedyskryminacji firm zagranicznych w dostępie do krajowego systemu zamówień publicznych. Tego wymaga WTO.

 

 

Aby ułatwić dostęp do rynku obcokrajowcom, rząd japoński wykraczył poza ramy porozumienia WTO. Chodzi głównie łatwiejszy dostęp do informacji o japońskim systemie zamówień publicznych oraz o konkretnych przetargach, jak również o ułatwienia w procedurach kwalifikujących przedsiębiorców do udziału w przetargach.

Japońskie regulacje w zakresie zamówień publicznych przewidują również niższą w porównaniu ze standardami WTO wartość przedmiotu zamówienia, przy której wymagane jest uruchomienie procedury zamówień publicznych (100 000 SDR - międzynarodowa jednostka rozrachunkowa).

Przy zamówieniach przekraczających 800 000 SDR niezbędne jest ogłoszenie przetargu, np. w formie organizacji seminariów i spotkań informacyjnych. W przypadku takich zamówień dostawcy mają możliwość zgłaszania uwag do propozycji specyfikacji przetargowej.

System zamówień publicznych w Japonii jest oparty na procedurach przetargowych, w których mogą uczestniczyć dostawcy towarów i usług posiadający zezwolenia/kwalifikacje. Dlatego też podmioty zainteresowane realizacją projektów w ramach zamówień publicznych muszą uzyskać zezwolenie od jednostki ogłaszającej przetarg, jeszcze przed rozpoczęciem procedury przetargowej.

Przy wyborze wykonawców zamówienia publicznego mają zastosowanie różne tryby, np. przetarg otwarty, przetarg ograniczony oraz przetarg bezpośredni.

W praktyce udział firm zagranicznych w procedurze zamówień publicznych ograniczony jest często ze względu na specyfikację techniczną przedmiotu zamówienia lub odpowiednie "klauzule bezpieczeństwa" (np. w sektorze kolejowym). Kwestie ułatwienia dostępu firm europejskich do japońskiego systemu zamówień publicznych jest jednym z priorytetów trwających negocjacji umowy o wolnym handlu pomiędzy UE i Japonią.

Zaproszenia do składania ofert są publikowane w Dzienniku Urzędowym "Kanpo".

Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Zamówień Publicznych, the Cabinet Office, 3-1-1 Kasumigaseki, Chiyoda-ku, JP-1008970 Tokio, nr tel.: +81 3 35819044, faks: +81 3 35814772.

Ważne linki

 

Na stronie Japan Centre for Industrial Cooperation znajdują się linki do informacji na temat przetargów, stron internetowych do narodowych, jak i niezależnych jednostek administracyjnych i agencji administracji lokalnej.

Informacje dotyczące zamówień publicznych dostępne są na stronach:

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert