Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuENERGIA SŁONECZNA – Polsko-japońska Współpraca

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Kubel-Grabau | 2015-11-18 13:30:12
energia, odnawialna

Polska firma Saule Technologies, która prowadzi pionierskie badania na perowskitach, czyli substancjach pochłaniających światło, podpisała umowę z japońskim przedsiębiorcą Hideo Sawadą. Według Sawady, prace Polaków mogą zrewolucjonizować rynek energii słonecznej.

Sawada jest jednym z czołowych japońskich przedsiębiorców i twierdzi, że nowa technologia, nad którą pracuje Saule Technologies, ma ogromny potencjał, żeby zrewolucjonizować rynek energii słonecznej, uczynić go bardziej dostępnym i powszechnym. Jego zdaniem, przyszłe zastosowania tej technologii są niemalże nieograniczone. Polska firma uważa, że umowa z Hideo Sawadą ułatwi jej dostęp zarówno do rynku japońskiego, jak i azjatyckiego.

Perowskitami są wszystkie substancje, które mają taki sam układ przestrzenny atomów, jak tytanian wapnia. Właśnie dzięki perowskitom można dokonać rewolucji w energetyce - znakomicie pochłaniają one światło. Udaje się to nawet w przypadku bardzo cienkiej warstwy minerału. Substancje te rzadko występują naturalnie, jednak w laboratoriach naukowcy w prosty i niedrogi sposób uzyskują perowskity syntetyczne lub hybrydowe. Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów są elastyczne i bardzo lekkie.

Firma Saule Technologies została założona przez Olgę Malinkiewicz, Piotra Krycha i Artura Kupczunasa. Malinkiewicz opracowała niskotemperaturową technologię wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. Polka została doceniona m.in. przez Komisję Europejską, zdobywając główną nagrodę w konkursie Photonics 21. W grudniu 2014 r. w Bostonie firma Saule Technologies zaprezentowała pierwszy na świecie drukowany perowskit, zaś w sierpniu bieżącego roku otrzymała ponad 25 milionów PLN wsparcia finansowego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Opracował: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Tokio, na podstawie źródeł prasowych z dnia 10 września 2015 roku.