.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKoncern Toshiba publikuje zaległe wyniki finansowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Woźniczko | 2017-04-18 08:26:14
toshiba, wyniki, finansowe

Toshiba opublikowała swoje zaległe wyniki finansowe, ostrzegając jednocześnie, że przetrwanie firmy jest poważnie zagrożone. "Istnieją istotne okoliczności, które stawiają pod znakiem zapytania dalsze przetrwanie firmy" - czytamy w dramatycznym oświadczeniu koncernu.

Toshiba, japoński gigant technologiczny poinformował, że w okresie od kwietnia do grudnia miała 532,5 mld jenów (4,8 mld dol.) straty. Publikacja sprawozdania finansowego było już odkładane dwukrotnie i nie zostały zatwierdzone przez audytorów firmy. Takie zachowanie przybliża spółkę do wykluczenia jej z tokijskiej giełdy.

- Mam nadzieję, że się to nie stanie - mówił prezes firmy Toshiba, Satoshi Tsunakawa.

Toshiba, znana na całym świecie m.in. ze swoich produktów elektroniki użytkowej, napotkała w ostatnim czasie szereg problemów.

Skandal związany z księgowością firmy, który wybuchł w 2015 roku i doprowadził do rezygnacji najważniejszych osób w firmie, to tylko jeden z kamyczków w całej układance. Dowiedzieliśmy się wtedy, że koncern przez kilka lat zawyżał swoje zyski o łączną sumę blisko 1,2 mld dol.

Ostatnim problemem jest bankructwo Westinghouse Electric Co. amerykańskiej firmy, specjalizującej się w budowie elektrowni atomowych.Toshiba kilka lat temu przejęła spółkę, licząc na zysk. Srogo się pomyliła.

- Dla koncernu bankructwo Westinghouse może oznaczać dobrze działający biznes nuklearny w Japonii – mówił kilka dni temu Reuterowi George Borovas, szef międzynarodowego działu ds. energii jądrowej w firmie prawniczej Shearman & Sterling dodając, że obejmuje to obsługę, konserwację i demontaż. – Takie zakresy działania jak dostawy paliwa jądrowego i konserwacja mają zupełnie inne profile ryzyka w przypadku nowych projektów jądrowych.

Koncern Toshiba poniósł straty na budowie reaktorów za pośrednictwem Westinghouse, amerykańskiego działu jądrowego - przekroczenie kosztów wyniosło miliardy dolarów, ponieważ dwa kluczowe amerykańskie projekty miały lata opóźnienia z powodu rosnących wymogów bezpieczeństwa po katastrofie Fukushimy.

Ostatnio dowiedzieliśmy się również, że koncern planuje obniżyć pensje pracowników. By ratować biznes, Toshiba postanowiła sprzedać swój dział zajmujący się pamięcią flash i mikroprocesorami - do walki o niego stanęły m.in. Apple i Google. Firma zatrudnia ok. 190 tys. osób.

źródło: Business Insider, Damian Szymański i REUTERS