.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWiceprezydent USA deklaruje zawarcie nowej umowy o wolnym handlu USA-Japonia

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Woźniczko | 2017-04-20 05:08:20
mike pence, usa, japan, tpp

Wiceprezydent USA Mike Pence oświadczył we wtorek w Tokio, po rozmowie z wicepremierem Japonii Taro Aso, że zainicjowany przez Waszyngton dialog między obu krajami w sprawach ekonomicznych może zaowocować dwustronną umową o wolnym handlu.

 

- Dziś rozpoczynamy proces dialogu ekonomicznego, którego finałem mogą być w przyszłości dwustronne negocjacje handlowe - powiedział Pence. Sprecyzował, że chodzi o "formalne negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu". - Ale zostawię to na przyszłość - dodał.

Według Pence'a transpacyficzne porozumienie o wolnym handlu (Trans-Pacific Partnership; TPP), z którego USA wycofały się w styczniu, przez co nie może ono zostać ratyfikowane, "należy już do przeszłości". TPP miało obowiązywać między Australią, Brunei, Kanadą, Chile, Japonią, Malezją, Meksykiem, Nową Zelandią, Peru, Singapurem, Wietnamem i Stanami Zjednoczonymi.

Zdaniem Pence'a negocjacje dwustronne między krajami są najlepszym rozwiązaniem.

Aso zwrócił uwagę, że w relacjach handlowych Waszyngton-Tokio występowały tarcia, ale uznał, że teraz relacje te wchodzą w fazę współpracy.

Agencja Associated Press pisze, że japoński oficjel, który informował dziennikarzy o rozmowach Pence-Aso, zastrzegł sobie anonimowość. Powiedział jednak, iż Japonia wciąż ma nadzieję sprowadzić relacje z USA z powrotem "do ram międzynarodowych", takich jak TTP.

Źródło: PAP, WP.