Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRaport na temat rozwoju branży motoryzacyjnej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Woźniczko | 2017-05-08 05:52:23
branża motoryzacyjna, samochody, rynek

W I kwartale 2017 roku zarejestrowano w Polsce 125,9 tys. nowych samochodów osobowych, tj. o 21,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i o 11,2 proc. więcej niż w poprzednim kwartale" - czytamy w raporcie "Branża motoryzacyjna"

Autorzy zaznaczają, że popyt nadal generowany jest głównie przez klientów instytucjonalnych, którzy zarejestrowali o 24,6 proc. aut więcej niż przed rokiem. Klienci indywidualni (osoby prywatne i te prowadzące działalność gospodarczą) też kupują więcej - rejestracje aut osobowych w pierwszym kwartale tego roku wzrosły w tej grupie o 13,4 proc.

- Nieustannie obserwujemy dynamiczny wzrost liczby rejestracji samochodów premium - w okresie od stycznia do marca ich sprzedaż zwiększyła się o ponad 30 proc. i wyniosła 15,7 tys. szt. Cztery największe marki premium, tj. BMW, Mercedes-Benz, Audi oraz Volvo odnotowały wzrost sprzedaży oscylujący wokół 30 proc. - poinformował, cytowany w komunikacie, prezes PZPM Jakub Faryś.

Tutaj też dominują firmy i instytucje (wzrost liczby kupionych aut o 31,3 proc.), ale klienci prywatni też kupują coraz więcej (wzrost o 25,6 proc.)

Zdaniem Farysia rynek aut popularnych rośnie wolniej, ale też w zadowalającym tempie. - W pierwszych trzech miesiącach tego roku zarejestrowano o 19 proc. pojazdów tej kategorii więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - dodał szef PZPM.

W pierwszym kwartale bardzo dynamicznie rozwijał się rynek aut z napędami alternatywnymi (nie licząc napędu na gaz ziemny czy lpg) - zaznaczył Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce. Liczba rejestracji takich pojazdów wzrosła o 95,7 proc. i wyniosła 4,9 tys. - prawie tyle, co przez pierwsze dwa kwartały 2016 roku. 95,7 proc. nowych rejestracji w tej grupie to hybrydy.

Słabsza była dynamika wzrostu sprzedaży samochodów elektrycznych, w tym hybryd plug-in - poinformował Michna. Zarejestrowano ich o 5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. - Podobnie jak w poprzednich latach, w pierwszym kwartale 2017 roku najpopularniejszymi samochodami osobowymi były auta klasy C, których zarejestrowano 37,1 tys., co oznacza wzrost o 19 proc. w stosunku do I kwartału 2016 roku - poinformował partner w KPMG.

 

Źródło: WP, KPMG, PZPM.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/branza-motoryzacyjna-w-polsce-polski-zwiazek,114,0,2312050.html

https://home.kpmg.com/pl/pl/home/insights/2016/11/raport-kwartalny-kpmg-w-polsce-i-pzpm-branza-motoryzacyjna-edycja-q4-2016.html

https://assets.kpmg.com/content/dam/kpmg/pdf/2016/03/pl-PZPM-KPMG-Branza-motoryzacyjna-Automotive-Industry-Q1-2016-SKROT-SUMMARY.pdf