Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodpisanie umowy o partnerstwie gospodarczym i umowy o partnerstwie strategicznym UE z Japonią

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Eliza Klonowska-Siwak | 2018-07-19 02:32:40
epa, umowa o partnerstwie gospodarczym, umowa o partnerstwie strategicznym, ue-japonia, podpisanie

17 lipca 2018 roku Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz Premier Japonii Shinzo Abe podpisali umowy o partnerstwie gospodarczym i strategicznym UE Japonią.

17 lipca 2018 roku Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkali się z Premierem Japonii Shinzo Abe, w celu podpisania umowy o ekonomicznej współpracy między UE i Japonią (umowa o partnerstwie gospodarczym i umowa o partnerstwie strategicznym).

Negocjacje o podpisaniu tego aktu trwały od 2013 roku, a jego zapisy wynegocjowano w 2017 roku, lecz wraz pogłębiającym się obecnie światowym protekcjonizmem, wspólnie zadecydowano o przyspieszeniu spotkania mającego na celu złożenie na nim podpisów.

Po uroczystej ceremonii podpisania, Przewodniczący Donald Tusk uznał, że podpisanie tej umowy jest wspólnym oświadczeniem państw UE i Japonii o opowiedzeniu się przeciwko światowemu protekcjonizmowi. Premier Shinzo Abe również podkreślił znaczenie wolnego handlu (zwłaszcza w kontekście wycofania podpisu USA pod – jeszcze nieratyfikowanym – wielostronnym porozumieniem transpacyficznym o wolnym handlu i inwestycjach (TPP), którego stroną była Japonia i skoncentrowaniu się Japonii na szansach współpracy z Europą).

Umowa zapewni strefę wolnego handlu obejmującą ponad 30% światowego PKB. Dla Japonii ratyfikacja tej umowy może oznaczać przyrost PKB nawet o 1% rocznie oraz utworzenie 290 tys. nowych miejsc pracy. Jest to zatem największe dwustronne porozumienie o wolnym handlu na całym świecie. Poprzez umocnienie i poprawę stosunków handlowych z Unią Europejską, Japonia staje się także w mniejszym stopniu zależna od rynku Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Japonia zobowiązała się do zniesienia 94% wszystkich taryf na produkty importowane z Unii Europejskiej, a UE do zniesienia 99% taryf na produkty importowane z Japonii.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

DPM SOLID LTD Spółka komandytowa - Poland

DPMSolid Limited Sp. k. is a Polish company with almost 20 years of experience in the production ...
Polska - Kowanówko 2021-01-19 Dodał: Paweł Kosmowski Handel, Pozostały sprzęt elektryczny, Oświetlenie, Elektronika użytkowa Zobacz ofertę

Słomki Papierowe

Jesteśmy bezpośrednim importerem naczyń ekologicznych dla branży HORECA. Na aukcji oferujemy przy...
Polska - Konin 2021-01-19 Dodał: Małgorzata Musiał Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert