Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJapoński rząd obniża prognozę wzrostu gospodarczego za rok 2016

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Woźniczko | 2016-09-01 06:53:03
pkb, prognoza, rząd japoński,

Japoński rząd w środę obniżył projekcję krajowego tegorocznego wzrostu gospodarczego ze względu na brak oczekiwanego wzrostu konsumpcji po odwołaniu decyzji o odroczeniu podwyżki podatku konsumpcyjnego. Rząd oczekuje obecnie, że trzecia, co do wielkości gospodarka na świecie wzrośnie w tym roku o 0,9 procent w ujęciu realnym w stosunku do marca z poprzedniego roku, w porównaniu z prognozowanym w styczniu wzrostem o 1,7 procent.

"Niepewność w globalnej gospodarce wzrosła, podczas gdy gospodarka krajowa objawia słabość w sektorze prywatnym ze względu na czynniki takie jak konsumpcja prywatna i inwestycje biznesowe" przekazał w trakcie panelu przedstawiciel rządu w dokumencie zawierającym kluczowe założenia polityki rządu.

 

Jeśli chodzi o przyszłe zagrożenia, rząd zwrócił uwagę na niepewne perspektywy rozwoju gospodarczego po brytyjskiej decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej oraz spowolnienie Chin i innych gospodarek wschodzących. Prognoza nie uwzględnia wpływu środków stymulacyjnych, które mają być opracowane przez rząd w tym miesiącu. W ujęciu nominalnym, rząd spodziewa się, że gospodarka wzrośnie o 2,2 procent w 2016 roku fiskalnym, w porównaniu z wcześniej prognozowanym 3,1 proc wzrostem. Odnośnie roku 2017, przewiduje się, że gospodarka wzrośnie o 1,2 procent w ujęciu realnym i 2,2 procent w ujęciu nominalnym.

 

Prezentacja prognozy wzrostu nastąpiła po tym, gdy premier Shinzo Abe postanowił opóźnić do października 2019 roku wzrost podatku od sprzedaży w stosunku do pierwotnego terminu tj. kwietnia 2017 roku, powołując się na potrzebę pobudzenia gospodarki w ramach wysiłków zmierzających do mobilizacji wszystkich instrumentów polityki, tak aby zapobiec globalnemu kryzysowi gospodarczemu.

 

Na środowym spotkaniu Rady do Spraw Polityki Gospodarczej i Fiskalnej, przedstawiciele sektora prywatnego zaproponowali zastosowanie przez rząd części kwoty około 1,7 biliona jenów, pochodzących z większego niż oczekiwano wzrostu dochodów podatkowych w celu finansowania polityki mającej na celu poprawę stanu budżetu na rok fiskalny 2017.

 

"Musimy podjąć działania, w tym wykorzystanie osiągnięć Abenomiki, tak abyśmy mogli stale stopniowo wdrażać kroki polityczne " Abe powiedział w trakcie spotkania, odnosząc się do swojej polityki gospodarczej i fiskalnej.

 

Takie kroki polityczne obejmują poprawę warunków pracy dla pracowników pracujących w domach opieki i opieki nad dziećmi.

 

Premier zwrócił się również do swoich ministrów aby "dołożyli wszelkich starań", aby podnieść w kraju płacę minimalną o 3 procent w celu zwiększenia dochodów będących do dyspozycji społeczeństwa.

 

Opracował: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Tokio, na podstawie źródeł prasowych z dnia 14 lipca 2016 roku.