Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJaponia przygotowuje reformę rynku pracy, w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Woźniczko | 2016-09-01 06:58:59
rynek pracy, japonia, nadgodziny

Japońskie Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Pracy opracowały reformę zatrudnienia mającą towarzyszyć nadchodzącemu pakietowi stymulacyjnemu o wartości ponad 10 bilionów jenów (94,8 miliardów $).

Środki te obejmują ustalanie limitów nadgodzin w niektórych branżach. Praca w godzinach nadliczbowych jest poważnym problemem w Japonii, gdzie ponad 20% pracowników spędza w pracy co najmniej 49 godzin tygodniowo.

 

Firma wymagająca pracy w nadgodzinach musi podpisać z przedstawicielem pracowników umowę, która określi przyczyny takiego stanu rzeczy. W obecnym systemie, specjalne wyłączenia mogą być zamieszczane w takich umowach, tak aby zmusić robotników do pracy w nadgodzinach, jednakże rząd planuje dać kres takim działaniom, nawet w tych przypadkach. Branże zajmujące się usługami podstawowymi dla ludności i te o nieregularnych godzinach pracy zostaną wyłączone z zakresu regulacji w celu zminimalizowania wpływu zamiany na działalność gospodarczą w tych dziadzinach.

 

Składki ubezpieczeniowe na wypadek bezrobocia zostaną zmniejszone do rekordowo niskiego poziomu w ciągu najbliższych kilku lat, począwszy od najbliższy kwietnia. Stopa składki jest teraz ustanowiona na poziomie 0,8% wynagrodzenia, podzielone równo pomiędzy zatrudniającego i pracownika. Wkład tego ostatniego może spaść do 0,2% lub niższego, co zostanie dokładnie ustalone w tym roku. To cięcie zostanie sfinansowane przy użyciu środków samego funduszu ubezpieczeniowego, który osiągnął rekordową wysokość w kwocie 6,3 biliona jenów.

 

Co roczne płatności premii pracowników mogą zatem spaść w sumie o 340 mld jenów do 680 mld jenów. Urlop wychowawczy, wypłacany z funduszu ubezpieczeń na wypadek bezrobocia, zostanie przedłużony z półtora roku do dwóch lat.

 

Rząd planuje podnieść minimalną płacę godzinową do 1000 jenów w najbliższej przyszłości. Japońska Federacja Biznesu jest gotowa zaakceptować podwyżkę płacy o około 20 jenów w tym roku, czyli równowartość 3% podwyżki, którą forsuje premier Shinzo Abe. Tokio ma wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, które będą borykać się z wyższymi kosztami pracy, poprzez podjęcie takich kroków, jak większa pomoc finansowa na inwestycje mające na celu poprawę wydajności.

 

W celu wspierania pracujących kobiet i seniorów, rząd będzie zmniejszać obciążenia finansowe w postaci składek na ubezpieczenie społeczne, w tym emerytury i ubezpieczenie zdrowotne. Osoba, której roczne dochody przekraczają próg 1,3 miliona jenów odprowadzą prawie 200 tysięcy jenów w składkach na ubezpieczenia społeczne. Wielu pracowników ogranicza ilość przepracowanych godziny, aby zapobiec osiągnięciu tego punktu. Rząd planuje bardziej hojne dotacje dla firm w nadziei, że pracodawcy będą podnosić płace w wystarczającym stopniu tak, aby złagodzić pracownikom skutki zmniejszenia części z ich wynagrodzenia.

 

Wytyczne dotyczące równej płacy za równą pracę zostaną dołączone do tych regulacji w tym roku, w celu umożliwienia identyfikacji nierównego traktowania.

 

Rozwiązania pakietu reform prawa pracy koncentrują się na pomocy dla pracowników o niskich dochodach i są wycelowane w lukę płacową. Podczas gdy podniesienie dochodów powinno zwiększyć wydatki konsumentów, zapewnienie trwałego wzrostu gospodarczego będzie wymagało wprowadzenia reform strukturalnych na pierwszym planie.

 

Spowodowanie, że wynagrodzenia zostaną oparte na wynikach, a nie ilości spędzonych w pracy godzin będzie miało zasadnicze znaczenie dla wykorzystania potencjału wszystkich pracowników. Taki system pozwoli na bardziej elastyczną i efektywną pracę.

 

Niewielki postęp został dokonany w kwestii umożliwienia rozliczeń pieniężnych dotyczących rozwiązywania umów o pracę. Ministerstwo pracy rozważa wdrożenie takiego systemu odnośnie bezprawnych zwolnień, to rozszerzenie tego systemu także na pokrycie rozliczeń pieniężnych odnośnie zwyczajnego rozwiązania umowy o pracę jest konieczne, aby stworzyć bardziej płynny rynek pracy.

 

Opracował: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Tokio, na podstawie źródeł prasowych z dnia 15 lipca 2016 roku.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

OKNA PCV

OKNA PCV Wybór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko ze względu na wygląd i este...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Okna PCV i Aluminiowe

Okna Toruń Dobór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko ze względu na estetykę i wy...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Protetyk

Protetyk Toruń W jaki sposób przebiegają fazy zakładania protetycznego mostu Mosty pro...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert