Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzywódcy Japonii i Niemiec potwierdzają kontynuację współpracy gospodarczej po Brexicie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Woźniczko | 2016-09-01 07:25:53
abe, uk, japonia, merkel, niemcy, ue,

Japoński premier Shinzo Abe i kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdzili w piątek (15 lipca) swoją determinację do kontynuacji ścisłej współpracy w zapewnieniu stabilności rynków finansowych oraz we wspieraniu zrównoważonego wzrostu pomimo decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej.

Wg oficjalnych japońskich źródeł w trakcie spotkania, które odbyło się w Ułan Bator, Abe poprosił Merkel, liderkę największej gospodarki Unii Europejskiej, aby nakłoniła Wielką Brytanię, do przedstawienia jasnej perspektywy w sprawie negocjacji dotyczących wyjścia tego kraju z UE w celu utrzymania stabilnego otoczenia biznesowego. Merkel powiedziała Abe, że Wielka Brytania powinna najpierw sprecyzować swoje przyszłe plany odnośnie rodzaju relacji, jakie chce mieć z Unią Europejską.

 

Ich dwustronne rozmowy, na marginesie spotkania Azja-Europa w stolicy Mongolii, odbyły się po wydarzeniach, które miały miejsce w południowo francuskiej Nicei w czwartek, gdzie zginęło, co najmniej 80 osób, gdy ciężarówka wjechała w tłum oglądający fajerwerki w rocznicę zdobycia Bastylii. Abe i Merkel wyrazili determinację do walki z terroryzmem. Obaj przywódcy wymienili także poglądy na temat wtorkowego odrzucenia przez Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze roszczeń Chin w sprawie praw historycznych do Morza Południowochińskiego.

 

Abe poinformował Merkel, że wg Tokio orzeczenie jest wiążące prawnie, a zaangażowane strony powinny je respektować. Według japońskiego oficjalnego źródła, Merkel powiedziała, że państwa członkowskie UE nadal analizują orzeczenie.

 

Opracował: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Tokio, na podstawie źródeł prasowych z dnia 15 lipca 2016 roku.