Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPilna potrzeba rozmów handlowych między UE i Japonią w związku z zagrożeniem Brexitem.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Woźniczko | 2016-09-01 07:31:04
rozmowy, negocjacje, umowa handlowa, brexit

Japonia i Unia Europejska starają się osiągnąć porozumienie o wolnym handlu na koniec roku, ale wciąż widoczne są różnice w sprawie taryf pomimo oznak postępu w sprawie japońskich regulacji dotyczących zamówień publicznych. Główni negocjatorzy z obu stron są umówieni na spotkanie w Belgii na kolejną rundę rozmów rozpoczynających się we wtorek. Oficjalne negocjacje odbędą się już we wrześniu. Ze względu na brytyjskie głosowanie za opuszczeniem UE, istnieją obawy, że rozmowy Japonia-UE zostaną wstrzymane, jeżeli strony nie dojdą do porozumienia o partnerstwie gospodarczym pod koniec 2016 roku.

Punktem spornym pozostał japoński rynek zamówień publicznych. UE twierdzi, że firmy europejskie powinny mieć dostęp nie tylko do zakupów poprzez centralne agencje rządowe i japońskie niezależne korporacje administracyjne, ale także do przetargów organizowanych przez najważniejsze metropolie, gminy liczące, co najmniej 100 000 mieszkańców, pół-publiczne korporacje i firmy z grupy Japan Railway. Obie strony już dawno chciały porozumienia w tej sprawie, ale w tym roku Japonia wykazała gotowość do szerokiego rozpatrzenia "operacyjnej klauzuli bezpieczeństwa" dla projektów kolejowych, przepisu, który umożliwiał odrzucenie sprzętu zagranicznego mogącego być niezgodnym z krajowymi standardami bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwa spoza Japonii twierdzą, że klauzula ta stanowi faktycznie barierę handlową. Poprzez osiągnięcie porozumienia, co do znaczenia tej klauzuli, Japonia uważa, że różnica zdań z UE "stopniowo się kurczy"- poinformowało źródło z rządu japoński bliskie negocjacjom.

 

Tokio poszukuje szybkiego kompromisu w sprawie zamówień rządowych tak, aby obie strony mogły skupić się na najważniejszej sprawie taryf. Jednak przed ostatecznym porozumieniem jest jeszcze długa droga. Sukces będzie zależeć od tego, jak bardzo obie strony są zdeterminowane do zniesienia taryf.

 

Japonia chce od UE natychmiastowego anulowania opłat przywozowych na samochody i części samochodowe, takich jak 10% podatek na pojazdy osobowe. UE odmówiła ustąpienia chociażby o centymetr, ale teraz podobno prezentuje łagodniejsze stanowisko wobec japońskich żądań. Jednakże w zamian za zniesienie cła, Japonia będzie musiała zrezygnować z taryf na niektóre towary rolne. Europejska Rada Biznesu twierdzi, że ceny niektórych europejskich produktów spożywczych są niewspółmiernie wysokie w Japonii. Towary, których dotyczy zniesienie ceł obejmują francuski ser i wino, belgijskie czekolady, włoskie makarony
i duńską wieprzowinę.

 

Obie strony pracują w kierunku osiągnięcia szybkiego porozumienia, ponieważ UK ma rozpocząć negocjacje w sprawie wyjścia z UE od przyszłego roku lub później. Jeśli Londyn i Bruksela zdecyduje się na renegocjacje umowy handlowej po Brexicie, negocjatorzy z Komisji Europejskiej odsuną rozmowy z Japonią na drugi plan. Bruksela musi zawrzeć umowę z Japonią, aby pokazać państwom członkowskim zalety pozostania w UE i zapobiec kolejnym próbom wystąpienia ze wspólnoty. Japonia, o ile umowa nie zmaterializuje się w krótkim okresie czasu, będzie musiała radykalnie przemyśleć swoją strategię handlową, zwłaszcza z powodu zawarcia porozumienia Trans-Pacific Partnership oraz w obliczu możliwych konsekwencji wyników amerykańskich wyborów prezydenckich.

 

Opracował: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Tokio, na podstawie źródeł prasowych z dnia 16 lipca 2015 roku.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

OKNA PCV

OKNA PCV Wybór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko ze względu na wygląd i este...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Okna PCV i Aluminiowe

Okna Toruń Dobór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko ze względu na estetykę i wy...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Protetyk

Protetyk Toruń W jaki sposób przebiegają fazy zakładania protetycznego mostu Mosty pro...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert