Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBranżą odnawialnychźródeł energii w Japonii - Energia geotermalna

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Woźniczko | 2017-01-04 06:08:51
geotermia

Archipelag Japoński leży w wyjątkowo aktywnym wulkanicznie obszarze kuli ziemskiej, dzięki czemu Japonia może się poszczycić dużą liczbą gorących źródeł zwanych onsen.

Są one doskonałym miejscem relaksu i jedną z największych atrakcji turystycznych. Energia geotermalna jest obecnie w Japonii obiektem wysokiego zainteresowania. Elektrownie geotermalne nie potrzebują do działania paliw kopalnych, korzystają bezpośrednio z ciepła wytwarzanego we wnętrzu Ziemi. Dzięki temu praktycznie nie emitują zanieczyszczeń. Ponadto, w odróżnieniu od energii słonecznej czy wiatrowej, geotermia może być wykorzystana do generowania prądu niezależnie od warunków pogodowych czy pory dnia, co czyni ją niezwykle stabilnym i jednocześnie przyjaznym środowisku źródłem energii. Z a s p r awą ws p o m n i a ny c h wcześniej warunków geograficznych, Japonia dysponuje jednymi z największych na świecie zasobami geotermicznymi, ustępując jedynie USA i Indonezji. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Środowiska, łączny teoretyczny potencjał źródeł o temperaturze powyżej 150°C, których eksploatac ja jes t najbardz iej opłacalna, wynosi ok. 23,5 GW. Próby ich wykorzystania rozpoczęły się bardzo wcześnie. Już w 1966 roku w mieście Matsukawa w prefekturze Iwate uruchomiona została elektrownia o mocy 23,5 MW. Działa ona nieprzerwanie do dziś. Największa w Japonii instalacja tego typu znajduje się w Hatchobaru Geothermal Power Plant na wyspie Kiusiu i dysponuje trzema blokami o łącznej mocy 112 MW, co czyni ją jedną z najpotężniejszych elektrowni geotermalnych na świecie. Obecnie w Japonii działa 18 elektrowni geotermalnych o łącznej mocy 540 MW.

 

 

Lista elektrowni geotermalnych w Japonii:

 

Mapa geotermiRozmieszczenie elektrowni geotermalnych w Japonii