Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCo warto wiedzieć o gospodarce

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2017-05-08 07:14:11
japonia, pkb, bezrobocie, inflacja, gospodarka

Japonia to jedna z najlepiej rozwiniętych gospodarek świata, choć równocześnie boryka się od lat z utrzymaniem równowagi makroekonomicznej.

 

W światowej czołówce Japonia mieści się także pod względem PKB liczonego według parytetu siły nabywczej i na jednego mieszkańca (ponad 36,2 tys. dol.), tzn. gross domestic product based on purchasing-power-parity (PPP).

 

Mimo to, Japonia od dwóch dekad boryka się ze stagnacją gospodarczą, która jest efektem m.in. problemów demograficznych - starzejącego się społeczeństwa, niskiego współczynnika dzietności, ale też błędów w polityce makroekonomicznej.

 

Ponadto, do niesprzyjających czynników gospodarczych trzeba zaliczyć skutki ostatniego ogólnoświatowego kryzysu finansowego i związanej z tym aprecjacji jena oraz strat wynikłych z wielkiego trzęsienia ziemi i tsunami w marcu 2011 r. To dlatego w handlu zagranicznym w 2013 roku odnotowano 32 mld dol. deficytu. Do tego dochodzi ochłodzenie stosunków politycznych z Chinami. Z czasem sytuacja ekonomiczna kraju zaczęła się poprawiać.

 

W styczniu 2014 rząd w Tokio po raz pierwszy od stycznia 2008 r. poprawił swoje oceny sytuacji japońskiej gospodarki i stwierdził, że jej stan jest „poprawiający się”. Podstawą do zmiany były większe wydatki konsumentów wynikające z planowanego podwyższenia podatku konsumpcyjnego w kwietniu 2014 r. oraz większe inwestycje firm.

 

Według danych za III kwartał 2014 r. PKB Japonii skurczyło się o 1,6 proc. w ujęciu rok do roku. W związku z tym, że w poprzednim kwartale również nastąpił spadek (o 7,3 proc.) oznacza to, że Japonia oficjalnie wkroczyła w recesję (5. raz w ostatniej dekadzie). Po publikacji tych danych, premier Shinzo Abe rozwiązał izbę niższą parlamentu i rozpisał przedterminowe wybory, w celu uzyskania wsparcia społeczeństwa dla opóźnienia podniesienia podatku konsumpcyjnego i potwierdzenia wsparcia społeczeństwa dla abenomiki. premier Abe zdecydował o odroczeniu kolejnej podwyżki podatku konsumpcyjnego (z 8 na 10 proc.) z kwietnia 2015 r. na kwiecień 2017 r.

 

Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w IV kw. 2014 r. o 1,5 proc. w ujęciu zanualizowanym kwartał do kwartału - poinformowało biuro rządowe w końcowych wyliczeniach na początku 2015 roku. Wstępnie spodziewano się wzrostu o 2,2 proc., wobec spadku w III kw. o 2,6 proc., po korekcie. W ujęciu kwartalnym PKB Japonii wzrósł w IV kw. o 0,4 proc. Wstępnie szacowano 0,6 proc., po spadku w III kw. o 0,7 proc., po korekcie. Nominalny PKB wzrósł w IV kw. kdk o 1,0 proc. Wstępnie: 1,1 proc. W III kw. było -0,9 proc.

 

Międzynarodowy Fundusz Monetarny (IMF) ocenił, że wzrost produktu krajowego brutto Japonii w 2014 r. wyniósł 1,7 proc. Podobny wzrost zanotowano w 2013 r. MFW stwierdził również, że w 2015 r. PKB Japonii zwolni do 1 proc.

 

PKB Japonii w I kw. 2015 r. wzrósł o 3,9 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - poinformowało w komunikacie biuro rządowe w końcowych wyliczeniach. Wstępnie spodziewano się wzrostu o 2,4 proc., a analitycy szacowali 2,8 proc.

 

W ujęciu kwartalnym PKB Japonii wzrósł w I kw. o 1 proc. Szacowano 0,6 proc., a analitycy 0,7 proc.

 

Nominalny PKB wzrósł w I kw. 2015 r. kdk o 2,3 proc.

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)
 

Wydaje się, że abenomika nie przynosi oczekiwanych efektów. Osłabienie jena o 25 proc. od końca 2012 r. nie przyniosło spodziewanych efektów w zakresie zwiększenia eksportu, ani poprawy bilansu obrotów bieżących. Wynika to po części z tego, że część japońskich firm przenosi produkcję za granicę, a towary japońskie tracą konkurencyjność, ale także z tego, że Japonia importuje ogromne ilości energii (nieczynne elektrownie jądrowe), co obciąża ten bilans, nawet przy tak niskich aktualnie cenach ropy i gazu.

 

Inflacja w Japonii wynosi 0,9 proc., co w połączeniu z brakiem proporcjonalnego wzrostu płac, powoduje podniesienie realnych kosztów dla mniejszych i średnich firm, które muszą importować część surowców za granicą, a także dla gospodarstw domowych, które doświadczają spadku siły nabywczej. Nawet w firmach, które odnotowały wzrost produkcji i podniosły pensje i premie swoim pracownikom, podwyżki te nie są w stanie wyrównać podwyżek cen towarów.

 

Wiele wskazuje więc na to, że abenomika, a w zasadzie jej monetarna część doprowadziła do lekkiej inflacji, ale nie do wzrostu płac, co zahamowało wzrost i pogorszyło nastroje konsumenckie.

 

Główne wskaźniki makroekonomiczne

 

Źródło

2011

2012

2013

2014

PKB wartość ważona PPP (mld USD)

MFW

4.419

4.575

4.728

4.866

PKB wartość na 1 mieszkańca (PPP) (w USD)

MFW

34 486

35 855

37 135

38 297

Tempo wzrostu PKB w cenach stałych (%)

OECD

-0,6

1,9

1,8

1,5

Relacja deficytu finansów publicznych do PKB (%)

OECD

-8,9

-9,5

-10

-8,5

Relacja całkowitego długu publicznego do PKB (%)

MFW

230

238

243

242

Stopa inflacji (CPI)

OECD

-0,3

0,0

0,2

2,3

Stopa bezrobocia (%)

OECD

4,6

4,3

4

3,9

Wartość obrotów handlu zagranicznego (w mld dol.)

JETRO

1673,9

1689,7

1558,1

-

Wartość eksportu (w mld dol.)

JETRO

820,8

801,3

719,2

-

Wartość importu (w mld dol.)

JETRO

853,1

888,4

838,9

-

Relacja nadwyżki na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego do PKB (%)

OECD

2,0

1,0

1,0

1,6

Roczna wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Japonii (w mld dol.)

JETRO

-1,7

1,8

2,4

-

Roczna wartość japońskich inwestycji bezpośrednich za granicą (w mld dol.)

JETRO

108,8

122,4

135

-

Skumulowana wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Japonii od 1983 r. (w mld dol.)

JETRO

116,2

118,0

-

-

Skumulowana wartość japońskich inwestycji bezpośrednich za granicą od 1983 r. (w mld dol.)

JETRO

1.077,4

1.199,8

-

-

 

W Japonii stopa bezrobocia w czerwcu 2015 roku niespodziewanie wzrosła do 3,4 proc. z 3,3 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało w komunikacie biuro rządowe. Analitycy oczekiwali, że wskaźnik się nie zmieni.

 

źródło: Bank Światowy (marzec 2015 r.)

 

Produkcja przemysłowa w Japonii w czerwcu 2015 roku wzrosła miesiąc do miesiąca o 0,8 proc. - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji mdm o 0,3 proc.

 

Produkcja przemysłowa liczona natomiast rok do roku wzrosła w czerwcu o 2 proc. - podał resort gospodarki. Tu spodziewano się wzrostu produkcji o 1,3 proc.

 

W maju produkcja przemysłu w Japonii spadła mdm o 2,1 proc., a rdr spadła o 3,9 proc.

 

Główne sektory gospodarki

 

Pod względem udziału w PKB do najważniejszych gałęzi gospodarki japońskiej zalicza się: usługi (ok. 74 proc. PKB), przemysł (ok. 25 proc. PKB) oraz rolnictwo (1,4 proc. PKB). Do najważniejszych gałęzi przemysłu należą przemysł motoryzacyjny, elektroniczny, maszynowy, farmaceutyczny, stalowy i chemiczny.

 

Strategiczne gałęzie obejmują również petrochemię, farmaceutykę, bioprzemysł, przemysł stoczniowy i kosmiczny. Obszary, w których Japonia przoduje technologicznie to: elektronika, motoryzacja, półprzewodniki, włókna optyczne, optoelektronika, media optyczne oraz biochemia.

 

Do najważniejszych korporacji w sektorze usług należą: NTT, DoCoMo, Tepco, Nomura, Mitsubishi Estate, Tokyo Marine, JR East, ANA. W Japonii znajdują się również największe na świecie banki, Japońska Poczta, Mitsubishi UFJ Financial Group, Mizuho Financial Group, Sumitomo Mitsui Financial Group. Tokijska Giełda Papierów Wartościowych jest pod względem kapitalizacji drugą giełdą na świecie.

 

Przykładami wielkich japońskich korporacji przemysłowych są: Toyota Motor, Canon, Fujitsu, Honda, Bridgestone, Takeda, Sony, Sharp, Oji, Softbank, Kyocera, Toray, Asahi Glass, Komatsu, NGK i Nippon Steel. Sześć największych japońskich konglomeratów przemysłowo-handlowo-finansowych (tzw. keiretsu) to: Mitsubishi, Sumitomo, Fuyo, Mitsui, Dai-Ichi Kangyo oraz Sanwa.

 

Japoński przemysł samochodowy zajmuje wysoką pozycję zarówno pod względem udziału w rynku światowym (samochody, urządzenia elektroniczne oraz silniki), jak i udziału w japońskim PKB oraz wielkości zatrudnienia. Do największych firm japońskiej branży motoryzacyjnej należą: Toyota, Honda, Nissan, Suzuki, Mazda i Mitsubishi. Wszystkie te firmy znajdują się w światowej czołówce producentów samochodów. Mocną stroną japońskiego przemysłu samochodowego jest jakość, wytrzymałość, oszczędność i konkurencyjność cenowa. Niektóre z japońskich firm motoryzacyjnych należą do keiretsu i mają swój udział w przemyśle elektronicznym.

 

W branży elektronicznej największymi firmami są: Sony, Toshiba, Hitachi, NEC, Panasonic, Mitsubishi Electric, Sharp i Fujitsu. Szacuje się, iż udział produkcji firm japońskich w globalnej produkcji sprzętu elektronicznego wynosi 21%.

 

Największymi firmami w przemyśle stalowym są Nippon Steel, Sumitomo Metal Industries, Kobe Steel, JFE Holdings, Yodogawa Steel Works, Nippon Denko i Mitsubishi Steel Mfg.

 

W związku z dużym wzrostem cen i stale rosnącym popytem na produkty przemysłu petrochemicznego w dynamicznie rozwijających się krajach azjatyckich, japońska petrochemia utrzymuje pozycję jednej z silniejszych gałęzi japońskiego przemysłu. Największymi firmami w przemyśle petrochemicznym są: Nippon Oil, Tonen General Sekiyu, Showa Shell Sekiyu, Cosmo Oil i Nippon Mining Holdings.

 

Kolejną mocną stroną japońskiej gospodarki jest biotechnologia i przemysł farmaceutyczny, m.in. dzięki współpracy z USA i Europą, która doprowadziła do dużych fuzji i przejęć. W tym sektorze Japonia jest liderem w wielu dziedzinach, m.in. w technologii fermentacji aminokwasów. Do największych firm tego sektora zalicza się: Takeda, Eisai, Daiichi Sankyo, Yamanouchi Pharmaceutical i Taisho Pharmaceuticals.

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)

 

 

Bogactwa naturalne

 

W Japonii znajdują się nieliczne złoża surowców, m.in. węgla kamiennego, miedzi, cyny, manganu, cynku, ołowiu oraz pirytu. W północno-zachodniej części Honshu występują także nieliczne zasoby ropy naftowej, których eksploatacja pokrywa jedynie 0,3 proc. potrzeb kraju. W związku z tym wszystkie paliwa energetyczne oraz rudy metali (głównie żelaza i boksyty) Japonia musi sprowadzać z zagranicy. Prawie 90 proc. produkcji przemysłowej oparte jest na surowcach importowanych.

 

 

 

Infrastruktura

 

Ze względu na wyspiarskie położenie Japonii jedynymi możliwymi przejściami granicznymi są porty lotnicze oraz morskie. Trzy największe międzynarodowe porty lotnicze to: Narita obsługujący aglomerację Tokio, Kansai w Osace oraz hub w Nagoi. Połączenia z niektórymi krajami regionu obsługuje również tokijskie lotnisko Haneda. Do największych japońskich portów morskich należą: Nagoja, Chiba, Jokohama, Kitakiushu, Osaka, Tokio oraz Kobe.

 

Japonia ma dobrze utrzymaną sieć dróg (1 177 278 km długości) i autostrad (6,114 km), których gęstość jest największa na świecie i wynosi 312 km/100 km kw. W Japonii obowiązuje ruch lewostronny.

 

Ten wyspiarski kraj posiada również najnowocześniejszy oraz najbardziej wszechstronnie rozwinięty transport kolejowy na świecie, a długość linii przekracza 23,000 km. Dumą Japończyków jest osiągający prędkość 320 km/h shinkansen, czyli sieć szybkiej kolei, która obejmuje ponad 1800 km i jest rozbudowywana.

 

Cztery największe wyspy archipelagu posiadają połączenia kolejowe, na których głównym przewoźnikiem jest grupa Japan Railway (JR).

 

Natomiast największe aglomeracje kraju: Tokio, Jokohama, Osaka, Nagoja, Sapporo, Kobe, Kioto, Fukuoka, a także Sendai, mają rozbudowaną sieć metra. A komunikację podmiejską uzupełniają inne systemy, takie jak napowietrzna kolej jednoszynowa oraz tramwaje.

 

Szczegółowe informacje na temat połączeń metra w największych miastach Japonii oraz połączeń kolejowych, uwzględniające ceny oraz czas przejazdów na poszczególnych trasach, dostępne są na stronie internetowej: www.hyperdia.com.

 

 

Struktura administracji gospodarczej

 

Za politykę fiskalną w Japonii odpowiedzialne jest ministerstwo finansów (MF), natomiast polityka przemysłowo-handlowa należy do kompetencji ministerstwa gospodarki, handlu i przemysłu (METI). Oba ministerstwa postrzegane są za dwa najbardziej wpływowe resorty w japońskiej administracji rządowej.

 

Istotną rolę odgrywa również kancelaria premiera, jej rola sprowadza się głównie jednak do działań analitycznych, koordynacyjnych i opracowywania programów strategicznych.

 

W obszarze polityki transportowej, promocji turystyki oraz budownictwa, wiodącą rolę odgrywa ministerstwo gospodarki przestrzennej, transportu i infrastruktury (MLIT). Za politykę rolną odpowiedzialne jest ministerstwo rolnictwa (MAFF), natomiast polityka bezpieczeństwa żywności wchodzi w zakres kompetencji ministerstwa zdrowia (MHLW).

 

Ministerstwa japońskie prowadzą ścisła współpracę z organizacjami branżowymi i regionalnymi skupiającymi przedstawicieli sektora prywatnego. Największą i najbardziej wpływową organizacją biznesową w Japonii jest Nippon Keidanren, skupiająca największe firmy.

 

Za promocję eksportu i inwestycji w Japonii odpowiada natomiast Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego (JETRO).

 

źródła: MSZ, MG, Bank Światowy, PAP
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

OKNA PCV

OKNA PCV Wybór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko ze względu na wygląd i este...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Okna PCV i Aluminiowe

Okna Toruń Dobór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko ze względu na estetykę i wy...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Protetyk

Protetyk Toruń W jaki sposób przebiegają fazy zakładania protetycznego mostu Mosty pro...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert