Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWyjście Zjednoczonego Królestwa z UE szansą na japońskie inwestycje w Polsce

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Woźniczko | 2017-01-04 04:51:15
inwestycje, uk

Badanie przeprowadzone przez JETRO wskazuje, że rośnie liczba japońskich przedsiębiorców, którzy poważnie obawiają się skutków Brexitu

Wśród czynników, na które wskazują przedsiębiorstwa produkcyjne zlokalizowane w UK najważniejszym czynnikiem wskazywanym przez 64,0% badanych przedsiębiorców było zarządzanie ryzykiem w odniesieniu do skutków wahań kursów walut. Odnośnie przedsiębiorstw nieprodukcyjnych najważniejszym czynnikiem ryzyka związanego z Brexitu, wskazanym przez ponad 53% badanych była niepewność, co do przyszłych zmian legislacyjnych i uwarunkowań prawnych działalności gospodarczej. Kolejnymi istotnymi czynnikami dla przedsiębiorstw produkcyjnych były obawy, co pewności łańcucha dostaw (36%), tras logistycznych (23,7%) oraz ewentualne zmiany cen produktów i usług (22,8%). Niektóre badane firmy wskazywały, iż rozważają przeniesienie siedziby lub działalności do innego kraju na obszarze UE. Wzmocnienie obecności za granicą deklarowało ponad 50% spośród badanych przedsiębiorstw jednakże odnośnie firm działających w UK takie plany miało jedynie 36,5% badanych firm, dla porównania rozszerzenie działalności w Polsce planowało 80,6% spośród badanych firm.

Media zarówno japońskie jak i światowe szeroko komentują możliwe w związku z Brexitem przenoszenie japońskich przedsiębiorstw poza UK. Do zagrożonych w związku z Brexitem i najgłośniejszych medialnie japońskich inwestycji w UK należały inwestycje Nissana, Mitsubishi, Hitachi i Fujitsu.