Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 11:18:36
japonia, polska, inwestycje, firmy

Unia Europejska jest drugim co do wielkości inwestorem w Japonii (175 mld dol.), natomiast Japonia jest trzecim największym inwestorem w Unii.

 

 

UE jest drugim co do wielkości inwestorem w Japonii (175 mld dol., dane za 2012 rok), natomiast Japonia jest trzecim największym inwestorem w UE.

Skumulowane bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Japonii wyniosły na koniec 2012 r. 206,3 mld dol., podczas gdy skumulowane zagraniczne inwestycje japońskie przekroczyły bilion dolarów.

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)
 

Z danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych wynika, że na koniec 2012 r. skumulowane inwestycje japońskie w Polsce wynosiły 1,5 mld dol., natomiast - według informacji NBP - 1,441mld dol. Oznaczałoby to wywóz kapitału japońskiego z Polski, gdyż w 2010 r. wynosiły one - według NBP - 1,547 mld dol. Opracowanie Report on the survey evaluating the Polish business environment and the Special Economic Zone system wylicza, że blisko 300 japońskich firm inwestujących w Polsce utworzyło ok. 40 tys. miejsc pracy.

Na podstawie informacji uzyskanych od Ambasady Japonii w Warszawie można przyjąć, że w 2013 r. w Polsce działały 274 firmy z udziałem kapitału japońskiego, w tym ok. 85 w sektorze produkcyjnym.

Tylko w 2012 r. firmy japońskie zrealizowały sześć kolejnych projektów inwestycyjnych w Polsce: VOX Trading w Warszawie (handel) oraz TRI Poland w Zagórzu (wyroby gumowe do samochodów), Centrum Rozliczeniowe Grupy NSG w Sandomierzu, Saginomiya Seisakusho (Danfoss-Saginomiya Sp. z o.o. - DS) w Grodzisku Mazowieckim (produkcja i sprzedaż zaworów automatycznych), Sekisui Chemical (firma wykupiła 75 proc. udziałów austriackiej firmy zajmującej się konserwacją i naprawą rur - Rabmer Holding GmbH mającej swoją firmę-córkę w Polsce). Na rynku ubezpieczeń, spółka Meiji Yasuda zawarła umowę nabycia akcji w TU Europa. W styczniu 2012 roku ta sama firma kupiła także akcje w TU Warta. Również firma Vox Trading Co, Ltd. założyła oddział w Polsce.

 

 

Od kwietnia 2013 roku w Mysłowicach działa nowa firma - Denso Poland Sp. z o.o. To filia jednego z największych na świecie producentów części samochodowych, japońskiego przedsiębiorstwa Denso Corporation, 21 listopada 2012 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego bloku energetycznego opalanego węglem kamiennym w Elektrowni Kozienice, należącej do spółki ENEA Wytwarzanie. Budowę zrealizuje konsorcjum Hitachi Power Europe GmbH oraz Polimex-Mostostal z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii japońskich.

Inne projekty inwestycyjne to: Toyota Boshoku Aishin Ai (produkcja siedzeń do nowego modelu Toyota Yaris), Bridgestone (centrum finansowo-rozliczeniowe w Poznaniu), Lotte (produkcja pianek typu marshmallow), Yamazaki Mazak (centrum technologiczne w Katowicach), Sumitomo Chemical (filtry DPF do silników diesla) oraz Pilkington (produkcja szyb samochodowych).

Ministerstwo Gospodarki realizuje instrumenty pomocowe dla dwóch przedsiębiorstw japońskich w Polsce: spółki SHARP oraz firmy Orion Electric (Poland). Produkcja modułów LCD w Polsce dostarcza niemal połowę unijnego zapotrzebowania na te produkty. Z punktu widzenia możliwości wzrostu inwestycji japońskich w Polsce za najbardziej perspektywiczne uważa się inwestycje w sektorze rolno-spożywczym, energetycznym (energetyka odnawialna, jądrowa), nowoczesnych technologii (czystego węgla; wychwytywania i składowania CO2), chemicznym, finansowym oraz transportowym.

 

 

Japońskie firmy są zainteresowane również sektorem energetycznym (JPOWER / Mitsui Bussan - Chugoku Electric Power Company, Hitachi). Dzięki inwestycjom takich przedsiębiorstw jak Sharp i Toshiba, Polska jest ważnym producentem ekranów LCD w Europie.

W 2014 r. Kompania Węglowa podpisała kontrakt z Mitsui na budowę elektrowni Czeczot w miejscowości Wola k. Pszczyny o szacunkowym koszcie ok. 6 mld. zł (węglowy blok energetyczny o mocy do 1000 MW i sprawności sięgającej 46,2 proc.). Prace na placu budowy powinny rozpocząć się w 2016 r. Przy budowie obiektu przewidywane jest zatrudnienie ok. 2,5 tys. osób, a w trakcie jego eksploatacji - ok. 250 osób.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pozycjonowanie stron Warszawa

Skuteczne pozycjonowanie serwisów firmowych w Warszawie. Zapraszamy do współpracy.
Polska - SZCZECIN 2021-12-02 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Specjalista SEO

Od 2005 roku CEO, główny strateg i analityk w agencji Wild Moose, która w 2015 r. odebrała nagrod...
Polska - SZCZECIN 2021-12-02 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Pozycjonowanie stron

Chcesz, aby Twoja strona dotarła na czołowe miejsca w wyszukiwarce Google? Wypełnij formularz dar...
Polska - SZCZECIN 2021-12-02 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert