Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 10:13:10
japonia, parlament, rząd, cesarz

Japonia to dziedziczna monarchia konstytucyjna. Głową państwa jest cesarz, który jednak nie sprawuje realnych rządów, pełni natomiast funkcje reprezentacyjne oraz symbolizuje jedność narodu i państwa.

 

 

Najwyższym organem władzy oraz jedynym ustawodawczym jest dwuizbowy parlament, zwany Kokkai (Zgromadzenie Narodowe), składający się z niższej Izby Reprezentantów (Shūgiin) oraz wyższej Izby Radców (Sangiin).

W izbie niższej parlamentu zasiada 480 posłów, a jej kadencja trwa cztery lata. 300 parlamentarzystów izby niższej wybieranych jest w systemie większościowym z jednomandatowych okręgów wyborczych, natomiast 180 pochodzi z wyborów w systemie proporcjonalnym w ramach list krajowych.

W izbie wyższej zasiada natomiast 242 radców, którzy wybierani są na sześć lat, przy czym połowa izby wyższej odnawiana jest co trzy lata. 146 członków izby wyższej parlamentu pochodzi z wyborów w 47 prefekturalnych okręgach wyborczych, natomiast 96 z wyborów w systemie proporcjonalnym w ramach list krajowych.

Wybory do parlamentu są powszechne i tajne, a odbywające się w nim sesje dzielą się na sesje zwyczajne, nadzwyczajne i specjalne.

 

 

Władzę wykonawczą sprawuje rząd, na czele którego stoi wybierany przez Zgromadzenie Narodowe oraz mianowany przez cesarza premier. Funkcję tę z reguły pełni przywódca, ewentualnie członek rządzącej partii lub koalicji mającej większość w parlamencie.

W skład Rady Ministrów oprócz premiera wchodzą mianowani i odwoływani przez niego ministrowie. Zgodnie z konstytucją większość członków rządu musi być członkami parlamentu. Rząd odpowiada przed parlamentem.

 

źródła: MG, Ambasada Japonii
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Ortodonta we Wrocławiu

Nawet jeden utracony ząb może zmienić z czasem warunki zgryzowe. Ortodonta Wrocław Na przykład w...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Trzęsacz noclegi i pokoje

Zarówno polscy i zagraniczni turyści wybierają polskie morze na wypoczynek wakacyjny. Noclegi Trz...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Marketing behawiorystyczny

Jakie działania marketingowe podejmować, by mieć coraz więcej Klientów? Marketing behawiorystycz...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert