Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInformacje praktyczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 10:11:15
japonia, wiza

Obowiązek wizowy między Polską a Japonią zniesiono przy wjazdach do 90 dni pobytu, w następujących celach: turystycznym, prywatnym, służbowym.

Jeżeli obywatel polski udaje się do Japonii w innym celu np.: studiów, podjęcia pracy, zobowiązany jest do uzyskania wizy w japońskim urzędzie konsularnym w kraju zamieszkania, ponieważ nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Posiadanie biletu powrotnego, albo środków na jego zakupienie nie jest wymagane przy wjeździe, może mieć jednak wpływ na decyzję o pozwoleniu na wjazd, podejmowaną przez urzędnika imigracyjnego, na przejściu granicznym. Obywatele polscy nie mają formalnego obowiązku dysponowania określoną ilością pieniędzy na każdy dzień pobytu.

Urzędnicy imigracyjni mogą jednak zażądać udokumentowania posiadania środków finansowych i ocenić, czy są one wystarczające na pokrycie kosztów pobytu w Japonii, zgodnie z deklaracją celu podróży. Jeżeli obcokrajowiec nie dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi na cały okres pobytu, może być posądzony o przyjazd w celach zarobkowych. Urzędnik imigracyjny prawdopodobnie nie wyrazi zgody na wjazd i pobyt na terytorium Japonii.

Przy wjeździe bezwizowym - do 90 dni - paszport powinien być ważny co najmniej trzy miesiące od daty planowanego wyjazdu z terytorium Japonii. W przypadku wjazdu na podstawie wizy jego ważność powinna być dłuższa, aby umożliwiała powrót do kraju jeszcze w okresie ważności paszportu.

W ważnych sytuacjach losowych można przedłużyć pobyt w Japonii ponad 90 dni, pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku w urzędzie imigracyjnym w Tokio, co najmniej 10 dni przed wygaśnięciem prawa pobytu.Szczegółowych informacji na temat procedur wizowych udziela Ambasada Japonii w Warszawie http://www.pl.emb-japan.go.jp/.

Klimat kraju jest uciążliwy latem - wysoka temperatura i wilgotność powietrza. Należy bronić się przed agresywnym słońcem stosując wysokie filtry UV. Zazwyczaj na przełomie roku, na przełomie kwietnia i maja, w połowie sierpnia (Zaduszki) nieczynne są banki, urzędy państwowe, większość sklepów i restauracji.

W całej Japonii woda z kranu nadaje się do picia. Urzędy typu poczta otwarte są krótko - do godz. 17-tej. W japońskie dni świąteczne odradza się zwiedzanie muzeów ze względu na dużą liczbę odwiedzających. Ceny biletów są dosyć drogie, dzieci i studenci mają zniżkę po okazaniu legitymacji. Napięcie prądu w Japonii jest inne niż w Europie - 100V prąd zmienny 50 Hz w Tokio i w rejonie Oceanu Spokojnego. Nie warto zabierać ze sobą urządzeń elektrycznych, niedostosowanych do w/w parametrów.

Japonia nie honoruje prawa jazdy wydawanego przez władze polskie (ani krajowego, ani międzynarodowego), gdyż jest ono wydawane na podstawie konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, która nie została ratyfikowana przez Japonię. Dlatego też polskie prawo jazdy (zarówno krajowe, jak i międzynarodowe) nie uprawnia do prowadzenia pojazdów mechanicznych na terenie Japonii.

Przydatne telefony : policja - tel.110, pogotowie ratunkowe tel.-119, straż pożarna - tel. 119.

 

Informacje dla kierowców

 

W Japonii obowiązuje ruch lewostronny. Wydane w Polsce międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane przez władze japońskie. Procedura ubiegania się o japońskie prawo jazdy uniemożliwia wypożyczenie i prowadzenie pojazdu podczas krótkiego turystycznego pobytu w tym kraju. Przy dłuższym pobycie, jeżeli osoba zainteresowana ma kartę pobytu, aby uzyskać japońskie prawo jazdy, trzeba polskie prawo jazdy przetłumaczyć na jęz. japoński (u tłumacza, albo w ambasadzie) i udać się do japońskiego urzędu komunikacyjnego. Trzeba tam przejść badanie wzroku i poddać się uproszczonemu testowi sprawdzającemu umiejętność jazdy. Wówczas zostanie wydane japońskie prawo jazdy.

 

Podróżowanie po kraju

 

Japonia ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń komunikacyjnych - autobusowych, kolejowych, lotniczych. W Tokio doskonale funkcjonuje metro i kolej. Bilety kolejowe kupuje się w automatach, autobusowe u kierowcy. Środki transportu są szybkie i punktualne. Jednak większość informacji na ich temat pisana jest po japońsku. Autostrady, drogi szybkiego ruchu, przejazdy tunelami są płatne. Można parkować tylko w wyznaczonych miejscach.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Podolog

Piękne, zadbane stopy są marzeniem tak naprawdę każdego. Podolog Warszawa W sposób szczególny db...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Witamina C w kroplach

Witamina C w kroplach – każdy z nas chce dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Witamina C Z...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Ortodonta we Wrocławiu

Nawet jeden utracony ząb może zmienić z czasem warunki zgryzowe. Ortodonta Wrocław Na przykład w...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert