Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuLicencje, certyfikaty, świadectwa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 11:34:02
japonia, certyfikaty, licencje, rolnictwo, cła

W Japonii certyfikaty pochodzenia towaru nie są wymagane wobec towarów, dla których stosuje się celne stawki WTO. Wystarczy deklaracja o pochodzeniu towaru na fakturze.

 

Towary pochodzące z kraju trzeciego muszą mieć certyfikat pochodzenia towaru. Ponadto, wymagane są dwie kopie faktur, które powinny zawierać oznaczenie, numer, nazwę i opis, ilość i wartość towaru, dodatkowo numer HS, miejsce i datę wystawienia faktury, nazwy i adresy konsygnata i odbiorcy oraz warunki kontraktu w odniesieniu do wartości towaru.

Jeśli wartość towaru nie może być łatwo odczytana z faktury, służby celne mają prawo zażądać szczegółowych deklaracji frachtu, ubezpieczenia i kosztów pakowania oraz kopii kontraktu sprzedaży i listy cen. Faktury pro-forma nie są zazwyczaj uznawane.

Aby uzyskać stawkę WTO lub MFN (Most Favoured Nation) wysyłający jest zobowiązany do załaczenia lub umieszczenia na fakturze deklaracji pochodzenia towaru. Faktyczne wymagania dotyczące konosamentu są określone w akredytywie, jednak zazwyczaj wymagane są przez bank trzy podpisane orginały dokumentów i co najmniej dwie niepodpisane kopie dla odbiorcy.

Wysyłający powinien dołożyć wszelkich starań, aby właściwie wypełniona faktura załączona była do każdej wysyłki. Opóźnienia w przesłaniu faktury, jeśli nie będzie ona załączona wraz z wysłanym towarem, spowodują dodatkowe koszty magazynowania towaru. Dlatego wysyłający powinien sprawdzić, czy faktura zawiera cenę jednostkową, wartość handlową, całkowitą wiekość przesyłki, podpis eksportera i oznaczenie kraju pochodzenia.

Na każdej paczce powinny być opisane poprawne dane jak: pełny adres, nazwa firmy, nazwisko, stanowisko osoby i wydział, firmy, do której jest adresowana przesyłka oraz telefon kontaktowy.

W Japonii kwestia kwarantanny (zwierząt i roślin) oraz bezpieczeństwa żywności jest istotna, bo blisko 60 proc. produktów żywnościowych jest importowanych zza granicy. W kraju działa 31 stacji kontrolnych (inspection stations).

 

Główne regulacje prawne dotyczące importu żywności do Japonii:

1. Food Sanitation Law

2. Plant Protection Law

3. Domestic Animal Infectious Diseases Control Law

4. Foreign Exchange and Foreign Trade Law

5. Inne (Foodstuff Law, Liquor Tax Law, Salt Business Law)

 

Ekożywność

Od 1 kwietnia 2013 r. japońskie ministerstwo rolnictwa (MAFF) zmieniło zasady importu żywności ekologicznej z krajów Unii Europejskiej.

W wyniku wprowadzonych zmian, na rynek japoński mogą być eksportowane ekologiczne produkty pochodzące z UE, w tym te, których składniki zostały wyprodukowane w krajach trzecich posiadających systemy certyfikacji produktów organicznych zbliżone do systemu japońskiego (JAS), tj USA, Australia, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Argentyna.

Zaświadczenia wydawane przez ambasady państw UE w Tokio nie są wymagane w przypadku, kiedy produkty eksportowane do Japonii posiadają certyfikat wydany przez akredytowane organy certyfikacyjne w krajach UE, notyfikowane w japońskim ministerstwie rolnictwa (MAFF).

Lista tych jednostek dostępna jest na stronie Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołóstwa

(Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries)

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

OKNA PCV

OKNA PCV Wybór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko ze względu na wygląd i este...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Okna PCV i Aluminiowe

Okna Toruń Dobór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko ze względu na estetykę i wy...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Protetyk

Protetyk Toruń W jaki sposób przebiegają fazy zakładania protetycznego mostu Mosty pro...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert