Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak chronić patenty i znaki towarowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 11:33:20
japonia, patenty, znaki towarowe, prawo, certyfikaty

Zgodnie z krajowym prawem własności intelektualnej (IPR) w Japonii wyróżnia się: patenty, modele użytkowe, wzory, znaki towarowe, prawa autorskie, ochronę tajemnicy handlowej oraz ochronę przed nieuczciwą konkurencją.

 

 

Wśród umów międzynarodowych dotyczących ochrony własności intelektualnej, których Japonia jest sygnatariuszem, najważniejszą jest Konwencja z Berna, która określa przepisy ochrony własności intelektualnej oraz skutki ich łamania.

Japonia jest również jedną ze stron porozumienia ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), które podpisano w styczniu 2012 r. w Tokio.

Wnioski patentowe rozpatrywane są przez japońskie biuro patentowe, które przyjmuje przede wszystkim aplikacje w dziedzinach takich jak: inżynieria mechaniczna i chemiczna, elektronika, biotechnologia, programy komputerowe i metody zarządcze.

Teorie międzynarodowej ochrony prawa własności intelektualnej, a zwłaszcza problem wiążący się z tzw. zasadą jurysdykcji terytorialnej, są obecnie w Japonii w fazie rozwoju. Ma to wpływ m.in. na zwolnienie tempa transakcji pomiędzy japońskimi i zagranicznymi podmiotami gospodarczymi. Z tego też powodu opóźniają się również projekty mające prowadzić do m.in. transferów technologii, na co zwracają uwagę zarówno japoński przemysł, jak i administracja rządowa. Wiele kwestii, np. łamanie prawa własności intelektualnej za pośrednictwem internetu i transmisji satelitarnych, pozostaje wciąż nierozwiązanych w Japonii.

 

Procedury procesowe


W Japonii można dochodzić swoich racji drogą sądową, przy czym odbywa się to w tzw. trybie niezależnym lub równoczesnym. Pierwszy przypadek ma zastosowanie w przypadku ewidentnego naruszenia prawa własności przemysłowej/intelektualnej i polega na wszczęciu tzw. procesu głównego, który zmierza do uzyskania orzeczenia sądowego w sprawie naruszenia prawa i szkód. Taki proces trwa zwykle od roku do dwóch lat.

W drugim przypadku, który należy do najczęstszych w Japonii oraz towarzyszy procesowi głównemu, następuje wszczęcie tzw. wstępnego postępowania sądowego. Trwa ono stosunkowo krótko, a w przypadku wydania przez sąd decyzji o naruszeniu prawa, prowadzi do konieczności wpłacenia powodowi kaucji przez pozwanego pozywającemu oraz do wszczęcia procesu głównego.

 

Zmiany

 

W związku z tym, że wartości niematerialne i prawne stają się coraz bardziej istotnym elementem transakcji międzynarodowych, jak również i ze względu na to, że stronami w pojawiających się konfliktach są podmioty zarówno krajowe jak i zagraniczne, w Japonii coraz częściej prawa własności przemysłowej rozpatruje się w oparciu o normy z punktu widzenia międzynarodowego prawa prywatnego oraz prawa międzynarodowego postępowania cywilnego.

 

Problemy

 

W Japonii tak zwana zasada jurysdykcji terytorialnej jest obecnie w fazie rozwoju. Ma to wpływ na m.in. zwolnienie tempa transakcji pomiędzy japońskimi i zagranicznymi podmiotami gospodarki rynkowej. Kolejnym istotnym problemem jest łamanie prawa własności intelektualnej za pośrednictwem internetu i transmisji satelitarnych

 

Informacje dotyczące ochrony własności intelektualnej mozna znaleźć na stronach:

Japan Patent Office

Copyright Research & Information Center

Agency for cultural affairs (copyrights)

Recording Industry Association of Japan

Japan Video Software Association

Japan and International Motion Picture Copyright Association, Inc.

Union des Fabricants Tokyo

JETRO: Trademark and Design Protection Systems

National Center for Industrial Property Information and Training

http://www.inpit.go.jp/english/index.html

 

źródło: MSZ

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kontenery morskie

Ile waży pusty kontener morski? To pytanie zadaje każdy, kto zaczyna przygodę z transportem mors...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Kontenery morskie nowe i używane

Kontenery morskie to najpopularniejsza możliwość transportowania ładunków drogą morską. Kontener...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Podolog

Piękne, zadbane stopy są marzeniem tak naprawdę każdego. Podolog Warszawa W sposób szczególny db...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert