Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuQ&A programu „Zwiedzaj i Pracuj”

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Woźniczko | 2017-01-04 05:52:56
"zwiedzaj i pracuj"

Program "Zwiedzaj i Pracuj" w pytaniach i odpowiedziach

(Q1) Co oznacza „pobyt wypoczynkowy” w ramach programu „Zwiedzaj i Pracuj”? 

Program „Zwiedzaj i Pracuj” umożliwia ponad trzymiesięczny pobyt i zwiedzanie Japonii. Wypoczynek odnosi się do aktywności, których celem jest „turystyka”, „odwiedziny u znajomych bądź krewnych”, czy poznawanie japońskiej kultury (np. „praktykowanie sztuk tradycyjnych”, „nauka języka japońskiego”), czyli wszelkich aktywności kulturowych niezwiązanych z pracą zarobkową czy pobytem stałym.

(Q2) Czy można zabrać ze sobą osobę na utrzymaniu (np. małżonek/małżonka, dziecko)?

Uczestnikowi programu nie może towarzyszyć osoba będąca na jego utrzymaniu. Wyjątek stanowią osoby, które mogą aplikować o własną wizę „Zwiedzaj i Pracuj” i spełniają warunki do jej otrzymania.

(Q3) Nie jestem w stanie okazać rezerwacji powrotnego biletu lotniczego.

W przypadku, gdy aplikant w momencie składania wniosku o wizę „Zwiedzaj i Pracuj” posiada rezerwację biletu lotniczego jedynie w jedną stronę, a bilet powrotny planuje nabyć już będąc w Japonii, musi wykazać posiadanie odpowiednich środków finansowych pozwalających na zakup biletu powrotnego (samodzielna kwota niewliczona w budżet przeznaczony na pobyt w Japonii). W takim przypadku należy przedstawić wyciąg z konta bankowego z kwotą minimalną wysokości równowartości 2200 dolarów amerykańskich wraz z dodatkowymi funduszami na pobyt w Japonii.

(Q4) Co oznacza uzyskanie w przeszłości wizy „Zwiedzaj i pracuj” do Japonii?

Uzyskanie w przeszłości wizy „Zwiedzaj i Pracuj” do Japonii odnosi się do wydania wizy i wklejenia jej do paszportu. Niewykorzystanie wizy, upłynięcie terminu ważności wizy bądź utrata paszportu z wklejoną wizą traktowane jest jako „uzyskanie wizy Zwiedzaj i Pracuj”. W związku z tym, nie następuje jej ponowne wydanie.

(Q5) Przystąpienie do Narodowego Ubezpieczenia Zdrowotnego Po przylocie do Japonii i ustaleniu adresu zamieszkania należy przystąpić do Narodowego Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Sprawę tę należy skonsultować w odpowiednim urzędzie (miejskim, dzielnicowym lub gminnym) przy okazji wypełniania formalności związanych z rejestracją adresu zamieszkania. Miesięczna opłata za ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Ubezpieczenia Zdrowotnego wynosi około 3500 jenów. W przypadku podjęcia leczenia w placówce, która honoruje niniejsze ubezpieczenie, ubezpieczony pokrywa 30% kosztów leczenia.

(Q6) Ubezpieczenie turystyczne

Ze względu na to, że Narodowe Ubezpieczenie Zdrowotne nie pokrywa kosztów leczenia wszystkich przypadków – nie obejmuje polisy na wypadek śmierci, poniesionych szkód, niepełnosprawności, nie pokrywa kosztów w przypadku konieczności pilnego powrotu do kraju z powodu problemów zdrowotnych - uczestnik jest zobowiązany do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

(Q7) Ważność wizy „Zwiedzaj i Pracuj”

Wiza „Zwiedzaj i pracuj” ważna jest przez 3 miesiące od daty wydania. W tym okresie należy przekroczyć granicę Japonii.

(Q8) Ponowny wjazd do Japonii na wizie „Zwiedzaj i Pracuj”

Wizę „Zwiedzaj i Pracuj” można wykorzystać jedynie raz. W przypadku zamiaru tymczasowego wyjazdu z Japonii i powrotu na wizie „Zwiedzaj i Pracuj”, należy z odpowiednim wyprzedzeniem wypełnić procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na ponowne przekroczenie granicy. W razie pilnej konieczności tymczasowego opuszczenia terytorium Japonii i powrotu celem kontynuowania pobytu w ramach nadal ważnej wizy programu „Zwiedzaj i Pracuj”, uczestnik programu może skorzystać z systemu „specjalne pozwolenie na ponowne przekroczenie granicy”. O szczegóły należy pytać w japońskim Urzędzie Imigracyjnym.

(Q9) Długość pobytu w Japonii

Długość pobytu wynosi 1 rok, liczony od daty przekroczenia granicy Japonii.

(Q10) Adres zamieszkania

W przypadku okresowego zamieszkania, np. w hotelu, należy zarejestrować jego adres w odpowiednim urzędzie (miejskim, dzielnicowym lub gminnym)